Olen Virumaa poiss, täpsemalt Lääne-Viru maakonnast Rakke alevikust.
See on üks selline keskmise suurusega raudteeasula,
kus suur osa elanikest töötab kohalikus lubjatehases.
1987. aasta kevadel, kui keskkooli lõpueksamiteks valmistusin, käisin Tartu levimuusikapäevadel, kus külas noore helilooja Alo Mattiiseni ja luuletaja Jüri Leesmendi laul „Ei ole üksi ükski maa”. See laul oli mõeldud toetuseks Virumaa fosforiidikaevanduste-vastasele liikumisele ning mõjus mulle väga. Ikkagi ju peaaegu kodukant!
Samal aastal asusin õppima Tartu Riiklikku Ülikooli ajaloo erialale. Kohe õpingute algul sattusin omasuguste rahvuslikult meelestatud üliõpilaste seltskonda. Korraldasime koosviibimisi ja arutasime, milline võiks olla Eesti tulevik ja mida saaksime ise selle heaks kohe nüüd ära teha. 1988. aasta kevadel toimusid üksteise järel mitmed rahvaüritused, millest isegi osa võtsin: aprillis Tartu muinsuskaitsepäevad, mais rattamatk „Kuidas elad, Virumaa”, juunis öölaulupeod Tallinna lauluväljakul. Igal pool lehvisid siis juba sinimustvalged lipud!
1989. aasta 23. augustil korraldati Balti kett läbi Eesti, Läti ja Leedu. Vedasin sinna ka oma isa ja ema. Nad tulid kaasa ja olid toimunust väga liigutatud.
Mida ma praegusest olukorrast arvan? Tegelikult on ju kõik selgemast selge – Eesti riiklik iseseisvus tuli taastada. Ainult ise oma asjade üle otsustades jääme väikerahvana püsima. Kes on julge ja tark, oskab ära tunda õiget hetke ning olud enda kasuks pöörata. Usun, et just praegu on see aeg Eesti rahva jaoks käes.
Olen sündinud Nõukogude Liidus 1933. aastal ning Suure Isamaasõja keerises sattusin 11-aastasena koos vanematega oma esiisade maale, Eesti NSVsse.
Minu vanemad andsid kogu oma jõu ja tervise kommunismi ülesehitamise ja rahvaste sõpruse hüvanguks Eesti Nõukogude Sotsialistlikus Vabariigis. Nad töötasid kuni pensionipõlveni Tallinnas Dvigateli tehases ning täitsid ja ületasid viisaastakuplaane alati nelja aastaga!
Minu ametlik haridustee jäi esialgu lünklikuks. Õppisin iseseisvalt ning 1955. aastal astusin Marksismi-Leninismi õhtuülikooli, kus olin oma kursuse üks eesrindlikumaid lõpetajaid.
Järgnesid põnevad aastad erinevates tööliskollektiivides, kus olin ametis partorgina. Hiljem töötasin EKP keskkomitees mitmel huvitaval ning vastutusrikkal ametikohal.
Töötades maailmavaatelt lähedaste inimestega, leidsin palju häid ja kasulikke sõpru, kes aitasid hankida defitsiiti. Suviti puhkasin Krimmi või Sotši kuurortides. 1979. aastal õnnestus mul külastada isegi kapitalistlikku Rootsi kuningriiki. Millestki puudus pole mul olnud – mul on kodus kõik importasjad: Tšehhi kristall, värviteler, Poola mikser, Bulgaaria konservid, Saksa Demokraatliku Vabariigi köögimööbel, Jugoslaavia vaibad, Soome pestav tapeet. Korter on kõigi mugavustega kolmetoaline ja maja ees seisab minu isiklik helesinine Moskvitš 412. Vaikselt olen kogunud ehitusmaterjali, sest olen hankinud suvilakrundi Klooga mändide all.
Viimastel aastatel on vaatamata minu jõupingutustele hakanud kõik kiiva kiskuma. Eesti NSVs on hakanud pead tõstma natsionalism. Tahetakse häbiväärselt hävitada kogu sotsialistlik heaolu ja turvalisus, mille oleme saavutanud maailma suurima ja võimsama riigi kaitsel ja toel! Oleme vajumas kodanlik-kapitalislikku mülkasse.
Mis saab minu suvilakrundist, hangitud materjalidest? Mis saab minu auväärsest töökohast EKP keskkomitees? Kas edaspidi on siis mitu parteid? Miks neid nii palju vaja on?
Inimesed, tulge mõistusele, oleme ikka edasi sõbrad Nõukogude Liidu vennalikus peres!
Toits olen. Eluaeg Tallinnas elanud, juba poisikesena hakkasin väikest viisi äri ajama. Müüsin poistele välismaa nätsupabereid ja hiljem juba videokassette, teksaseid, kosmeetikat. No ja nii see hakkas vaikselt looma, see minu äritegevus, noh.
Õppisin Pirita keskkoolis, hinded peamiselt kolmed. Aga soome keelt ma õppisin, seda sai telekast õppida, sest põhjaeestlased lasid paigaldada oma televiisorisse lisaploki, millega sai vaadata Soome televisiooni. Keskas käies hakkasin Viru juures suhteid looma ja Soomest kraami vahendama.
Esimese „oma soomlase“ sain 1987. aastal – lihtsalt astusin sadamas ühele sommile ligi ja hakkasime rääkima. Pekka tuli siis iga kuu Tallinnasse ja tõi mulle kilekottides riideid ja muud kraami. Kõige kuumemaks kaubaks olid ikka Marlboro suitsud, Levise teksad, Adi tossud-dressid. Võtsin sõber Urmase kampa ja tegime valutsipoe. Üürisime vanalinnas ühe pinna, panime neoontuled välja ja rahvas tuli! Valuutat ikka ringleb – enamasti välismaalastel ja vähestel eestlastel, kel sugulased läänes. Nõukogude inimene ju valuutat omada ei tohigi – võisid karistuse kaela saada. Välismaalased tõid kõvasti pappi ja pood elas kenas kasumis. Minu sissetulek oli kordades suurem kui mu vanematel. 1989. aastal ostsin Ford Fiesta – tumesinine, teenis mind mitu aastat, siis müüsin selle maha ja nüüd on mul Audi. Lääne autosid on juba meie tänavatel päris palju.
Seda muidugi ei tea, kuidas elu muutub, kui oma Eesti raha tuleb, aga oleks ikka äge, kui saaks juba kroonidega arveldada. Usun, et nüüd, kui meil on oma riik, läheb elu ikka paremaks.
Olen tüüpiline tänapäeva naine – päeval tööl, õhtul kodus. Abielus, kaks last.
Aga praegune igapäevaelu nõuab päris suuri oskusi, et ära elada. Poed on kaupadest tühjad, paljalt talongidest ära ei ela. Kogu augustikuu olen ainult sisse teinud – hakkinud ja vekkinud. Õnneks on minu töö apteekrina võimaldanud eluga ikka paremini toime tulla: ravimid on nõutud kaup, mida saab vahetada n-ö vorst vorsti vastu. Kui kohaliku kooperatiivi juhataja emal on tervisemured, siis ravimite saamiseks pöördutakse ikka minu poole – saan purgi või kaks kõrvale panna. Vastutasuks kutsub tema mind enne kauba väljapanekut endale paremat välja valima. Nii saingi eile pojale värvilise tuulepluusi. Tšehhi kaup, selliseid tuli kaubandusse vaid kolm tükki.
Need uue aja imed – kirikuabi ja välismaised kataloogid – on muidugi põnevad, aga vaat seda abi on küll piinlik piiluma minna! Ega me ju nii vaesed ka ei ole! Kuigi pidi puha välismaa kaup olema. Aga esimese kataloogitellimuse tegin Soomes elava sõbranna kaudu igatahes ära. Tellisin mehele kivipesuteksad, lastele tossud ja dressipüksid ja endale siidist hommikumantli ja neoonlauvärvid. Kolme nädala pärast peaks pakk postkontorisse jõudma! Loodetavasti saab kataloogikaupa varsti ka Eestis osta!
Praeguse aja sündmustest võtame mehega alati osa. Kui lastele hoidja saame ning kui bensiini on. Balti ketis käisime ja öölaulupidudel ja... Eileõhtune uudis, et ülemnõukogu Eesti iseseisvuse välja kuulutas, võttis mu kohe rõõmust hingetuks! Leedu tegi selle juba ära, nüüd meie, küllap varsti Lätigi! Aga ei saa ju nii äreval ajal pikalt rõõmustada, sest hirm on ka. Et kuidas kõik laheneb. Tankid ju tänagi Tallinnas.
Sündisin Eesti Vabariigis, aga lapsepõlv möödus Siberis, sest vanaisa ja isa olid Eesti ajal kaitseliitlased – nagu nüüd minagi. Vene võimule ja sellega kaasajooksikutele see muidugi ei meeldinud. Nad kartsid meid, paindumatuid, sinimustvalgeid eesti mehi! Tagasi koju jõudsime ainult mina ja vennas – 1956. aastal, tükk aega pärast Stalini surma.
Aga praegugi on ajad ärevad, nüüd tuleb kokku võtta kogu talupojatarkus ja isamaa-armastus. Kas nüüd või mitte kunagi peab Eesti taas vabaks saama ja jääma!
Kaks päeva tagasi, 19. augustil saatsime Kaitseliiduga Tartust Tallinnasse rühma, kes hakkas Toompea, raadiomaja ja teletorni kindlustamist ette valmistama. Nüüd jõudsin ise ka siia, teletorni alla. Aga meie relvad on küll sellised, millega suudame soomusmasinatega Pihkva dessandile vastu seista heal juhul 10 minutit. Seda ma oma noortele kaaslastele igaks juhuks muidugi ei ütle.
Midagi head siiski ka – mõne kuu eest saime Tartu meestelt Tartu naha- ja jalatsikombinaadis tehtud kummitallamassist kumminuiad, mis on täiesti efektiivsed riistapuud! Teise ilmasõja aegne vanalt Vene ohvitserilt saadud TT-nagaan on mul samuti kaasas. Seitsme padruniga, sest tegin enne tulekut kuuris proovipaugu… Ega ma sellega küll soldatite nina alla vehkima lähe – Vene väed ja relvad on ju Eestis igal pool ning miilits ka kõvasti paremini relvastatud, isegi kui neil enam sama suurt pealehakkamist pole kui enne öölaulupidusid. Kas mäletate, kuidas Heinz Valk seal müristas: „Ükskord me võidame niikuinii!“ Vaat nüüd on see aeg käes!
Kui läheb laskmiseks, hakkame vastu nii palju, kui suudame. Tähtis on, et see kõik jõuaks välismaa lehtedesse – nii nagu Vilniuses. Provokaatoritega peab muidugi olema ettevaatlik ja karm. KGB on aktiivne ja ässitab rahvast, et olukord käest läheks. Raadiomaja juures ju viisid meie omad kaks KGB provokaatorit minema. Eskaleerimisest poleks õieti kellelegi kasu, nii et ei mingit sõimamist ega kividega loopimist! Aga üldiselt pole meil aimugi, kui palju dessantlasedki üldse asjast teavad. Peaks kelleltki transistorraadiot küsima, et kui Moskvast hakkab info läbi tulema, siis see ka nendeni jõuaks. Kui aga dessantväelased alustavad…
Saa vabaks, Eesti meri,
Saa vabaks, Eesti pind!
Siis tuisku ega tormi
ei karda Eesti rind!
-Viktor Konstantin Oxford (Oksvort)
Olen sündinud väga segastel aegadel, 1948. aasta 7. novembril Põltsamaa lähedal Umbusi külas. Vanemad olid kooliõpetajad Põltsamaal, vanavanemad aga talupidajad. Vanavanemad küüditati 25. märtsil 1949. aastal Siberisse. Pidime kodust lahkuma ja asusime elama Põltsamaale üürikorterisse.
Kooliteed alustasin samas koolis, kus vanemad töötasid. Olin väga tubli õpilane, sain alati kiituskirju. Esimeses klassis astusin oktoobrilapseks, viiendas pioneeriks. Olin kooli pioneeride malevanõukogu esimees. Keskkoolis astusin komsomoli. Seal ma väga aktiivne ei olnud, aga kuna vanavanemad olid küüditatud, siis sain aru, et kasulik on olla komnoor. Edasi läksin õppima Tartu Õpetajate Seminari, sest tahtsin väga saada algklasside õpetajaks. Tööle saingi õpetajaks sinnasamma Põltsamaale, kus töötasid mu vanemad. Edasi tegin karjääri: olin õppealajuhataja ja seejärel sain kooli direktoriks, sest endine direktor, minu isa, läks pensionile. Tõsi küll, direktoriks saamiseks pidin astuma kommunistlikkusse parteisse.
Väga ootamatud olid minu jaoks 1988. aasta kevadel Tartus toimunud muinsuskaitsepäevad. Olin juhuslikult Tartus ja nägin rongkäiku, kus lehvisid kõrvuti kolm lippu: üks sinine, teine must ja kolmas valge. Kodus rääkisime sellest vanematega. Nad andsid nõu, et on vaja uute tuultega kaasa minna ja parteist välja astuda. Samal ajal lõpetas mu tütar Põltsamaa keskkooli. Minu soovitusel saime ta kirikus ristida ja leeritada. Lõime Põltsamaal Kodanike Komitee. Minust sai uue aja direktor.